GTIN : 05027324002256
We grew up in our family bakery, surrounded by a passion for incredible food from around the world, so when we started Little Moons we wanted to bring that ethos to ice cream. With a mouthful of ice cream lovingly wrapped in soft mochi dough, each Little Moon is a little lift to elevate your day. We hope you love them. Viv & Howard, Founders The higher density of our gelato means it's not as soft straight out the freezer but results in a more intense flavour with patience. Totally tropical, Dietary Gluten Free, No Artificial Flavourings, colours or Preservatives, Suitable for Vegetarians & Vegans
Weight/Volume :
Inner GTIN : 5027324001839
Packaging Type : Plastic Pack
Ingredients: Water, sugar, coconut milk (coconut extract, water), mango puree (13%), rice flour, passionfruit puree (7%), coconut oil, glucose syrup, trehalose*, emulsifier (mono and diglycerides of fatty acids), tapioca starch, natural flavouring, stabilisers (guar gum, locust bean gum), salt, colours (beetroot powder, spirulina extract),<b> soy</b>bean powder.
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
966 kJ 229 kcal |
| Fat | 7.7 g |
| - of which saturates | 6.4 g |
| Carbohydrates | 38 g |
| - of which sugars | 23 g |
| Fibre | g |
| Protein | 1.3 g |
| Salt | 0.07 g |
| Contains Cereal | No |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | May Contain |
| Contains Eggs | No |
| Contains Peanuts | May Contain |
| Contains Nuts | May Contain |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | No |
| Contains Soya | Yes |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | Yes |
| Suitable for Vegans | Yes |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | |
| Approved for a Halal Diet | No |
| Approved for a Kosher Diet | No |
Remove from freezer and allow to soften at room temperature for 3-5 minutes before serving
Keep Frozen. Once defrosted do not refreeze
United Kingdom ()