GTIN : 05010652630000
Comelle Soft Serve Ice Cream Mix is the master of flavour, offering the perfect balance of creaminess and sweetness. Made with milk from our Lakeland Dairies co-operative family farms. With better melt resistance, it stays firm longer. Easy to use, it requires no refrigeration for optimal performance when stored at +20°C or below. Ideal for soft serve cones, sundaes, and dessert toppings, it’s highly recommended for casual dining, dessert parlours, leisure sites, travel, ice cream vans, and pubs, ensuring delicious and reliable results every time.
Weight/Volume :
Inner GTIN : 5010652989924
Packaging Type : Tetra Pack
Skimmed MILK, Sugar, Vegetable Oil (Fully Hydrogenated Palm), Whey Powder (MILK),Emulsifier E471, Stabilisers E417, E407, Flavouring, Acidity Regulator E339ii, Colour E160(a).
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
569 kJ 136 kcal |
| Fat | 5.9 g |
| - of which saturates | 5.5 g |
| Carbohydrates | 18.6 g |
| - of which sugars | 18.5 g |
| Fibre | g |
| Protein | 3.6 g |
| Salt | 0.1 g |
| Contains Cereal | No |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | Yes |
| Contains Eggs | No |
| Contains Peanuts | No |
| Contains Nuts | No |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | No |
| Contains Soya | No |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | Yes |
| Suitable for Vegans | |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | |
| Approved for a Halal Diet | Yes |
| Approved for a Kosher Diet | No |
After opening, pouring directly into a commercial ice cream freezer.
Store in a cool, dry place below +20°C. Once opened, refrigerate and use within 3 days.
Northern Ireland (Made in the UK (Northern Ireland))