GTIN : 8721274805499
Ben & Jerry's Strawberry Doughnut-eee 465ml features a mix of sweet cream ice cream and strawberry ice cream with doughnut-style dough chunks, white ampersand chunks, and jammy strawberry swirls.
Weight/Volume :
Inner GTIN : 8721274805482
Packaging Type :
Ingredients: Water, sugar, <b>cream</b> (<b>MILK</b>) (20%), condensed skimmed <b>MILK</b>, strawberry puree (12%), <b>WHEAT</b> <b>flour</b>, <b>EGG</b> <b>yolk</b>, coconut fat, glucosefructose syrup, whole <b>MILK</b> powder, fully refined <b>soybean</b> oil, salt, stabilisers (guar gum, pectin, locust bean gum, carrageenan), sugar cane, molasses, acidity regulator (citric acid), butter fat (<b>MILK</b>), black carrot concentrate, natural flavouring, vanilla extract, emulsifier (<b>SOY lecithins</b>).
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
929 kJ 221 kcal |
| Fat | 11 g |
| - of which saturates | 7.5 g |
| Carbohydrates | 27 g |
| - of which sugars | 26 g |
| Fibre | 0.5 g |
| Protein | 3.2 g |
| Salt | 0.34 g |
| Contains Cereal | Yes |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | Yes |
| Contains Eggs | Yes |
| Contains Peanuts | No |
| Contains Nuts | No |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | No |
| Contains Soya | Yes |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | Yes |
| Suitable for Vegans | |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | |
| Approved for a Halal Diet | Yes |
| Approved for a Kosher Diet | Yes |
Frozen
Store at -18°C
Frozen
Store at -18°C
Netherlands (the) ()