GTIN : 8721274807295
Pineapple ice cream with strawberry-lemon fruit ice and lemon fruit ice with lemon lime flavour.
Weight/Volume :
Inner GTIN : 8721274807288
Packaging Type :
Ingredients: Water, sugar, reconstituted skimmed <b>MILK</b> (9%), glucose syrup, strawberry juice from concentrate (5.5%), lemon juice from concentrate (5%), fructose, pineapple juice from concentrate (1.5%), soluble corn fibre, stabilisers (guar gum, locust bean gum, tara gum, carrageenan), concentrated skimmed <b>MILK</b> (0.4%), coconut fat, natural flavourings, black carrot concentrate, safflower concentrate, acidity regulator (citric acid), beetroot juice concentrate, colours (chlorophylls, curcumin), emulsifier (mono- and diglycerides of fatty acids).
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
411 kJ 99 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| - of which saturates | 0.4 g |
| Carbohydrates | 22 g |
| - of which sugars | 17 g |
| Fibre | 1.1 g |
| Protein | 0.5 g |
| Salt | 0.02 g |
| Contains Cereal | No |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | Yes |
| Contains Eggs | No |
| Contains Peanuts | No |
| Contains Nuts | May Contain |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | No |
| Contains Soya | May Contain |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | Yes |
| Suitable for Vegans | |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | |
| Approved for a Halal Diet | No |
| Approved for a Kosher Diet | No |
Frozen
Frozen Store -18 degrees
United Kingdom ()