GTIN : 5060012793647
Vanilla flavour clotted cream ice cream enrobed in a milk chocolate coating
Weight/Volume :
Inner GTIN : 5060012793777
Packaging Type :
Ice Cream (73%) (Fresh Whole <b>Milk</b>, Double Cream (<b>Milk</b>) (16%), Sugar, Butter<b>milk</b> Powder, Skimmed <b>Milk</b> Powder, Clotted Cream (<b>Milk</b>) (1.5%), Glucose, Dextrose, Emulsifier: Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Stabilisers: Locust Bean Gum, Guar Gum, Carrageenan, Flavouring, Natural Vanilla Flavouring, Exhausted Vanilla Bean Powder, Colours: Curcumin, Annatto Norbixin.) Milk Chocolate Coating (27%) (Sugar, Cocoa Butter, Whole <b>Milk</b> Powder, Cocoa Mass, <b>Milk</b> Fat, Emulsifier: <b>Soya</b> Lecithins, Natural Vanilla Flavouring.)
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
1374 kJ 329 kcal |
| Fat | 22.2 g |
| - of which saturates | 13.7 g |
| Carbohydrates | 27.8 g |
| - of which sugars | 26.2 g |
| Fibre | g |
| Protein | 4.2 g |
| Salt | 0.07 g |
| Contains Cereal | No |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | Yes |
| Contains Eggs | No |
| Contains Peanuts | No |
| Contains Nuts | No |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | No |
| Contains Soya | Yes |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | Yes |
| Suitable for Vegans | |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | |
| Approved for a Halal Diet | Yes |
| Approved for a Kosher Diet |
Eat from Frozen.
Store below -18◦C.
United Kingdom ()