GTIN : 05027324001327
We grew up in our family bakery, surrounded by a passion for incredible food from around the world, so when we started Little Moons we wanted to bring that ethos to ice cream. With a mouthful of ice cream lovingly wrapped in soft mochi dough, each Little Moon is a little lift to elevate your day. We hope you love them. Viv & Howard, Founders The higher density of our gelato means it's not as soft straight out the freezer but results in a more intense flavour with patience.
Weight/Volume :
Inner GTIN : 5027324001235
Packaging Type : Plastic Pack
Ingredients: Sugar, whole <b>milk</b>, water, raspberry puree (12%), rice flour, double cream (<b>milk</b>), trehalose*, glucose syrup, skimmed milk powder, coconut oil, freeze dried raspberry pieces (0.5%), tapioca starch, emulsifiers (mono and di-glycerides of fatty acids), stabilisers (locust bean gum, guar gum), natural flavouring, beetroot powder, salt, <b>soybean </b>powder. *Trehalose is a source of glucose
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
904 kJ 214 kcal |
| Fat | 5 g |
| - of which saturates | 3.5 g |
| Carbohydrates | 40 g |
| - of which sugars | 23 g |
| Fibre | g |
| Protein | 2.5 g |
| Salt | 0.06 g |
| Contains Cereal | No |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | Yes |
| Contains Eggs | No |
| Contains Peanuts | May Contain |
| Contains Nuts | May Contain |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | No |
| Contains Soya | Yes |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | Yes |
| Suitable for Vegans | |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | |
| Approved for a Halal Diet | No |
| Approved for a Kosher Diet | No |
Remove from freezer and allow to soften at room temperature for 3-5 minutes before serving
Frozen. Once defrosted do not refreeze
United Kingdom ()