GTIN : 05027324001358
With a mouthful of creamy gelato, lovingly wrapped in soft and delightfully delicate mochi dough, each bite of mochi serves up an exciting new flavour adventure. Enjoy the taste of tropical paradise with smooth, creamy coconut, and welcome a whole new world of flavour into your home.
Weight/Volume :
Inner GTIN : 5027324001198
Packaging Type : Plastic Pack
Water, whole <b>milk</b>, sugar, rice flour, desiccated coconut (7.3%), double cream (<b>milk</b>), trehalose*, skimmed <b>milk</b> powder, coconut oil, tapioca starch, emulsifier (mono and diglycerides of fatty acids), stabilisers (locust bean gum, guar gum), salt, <b>soybean</b> powder.
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
1010 kJ 241 kcal |
| Fat | 9.1 g |
| - of which saturates | 7.2 g |
| Carbohydrates | 35 g |
| - of which sugars | 23 g |
| Fibre | g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0.11 g |
| Contains Cereal | No |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | Yes |
| Contains Eggs | No |
| Contains Peanuts | May Contain |
| Contains Nuts | May Contain |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | No |
| Contains Soya | Yes |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | Yes |
| Suitable for Vegans | |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | |
| Approved for a Halal Diet | No |
| Approved for a Kosher Diet | No |
Remove from freezer and allow to soften at room temperature for 3-5 minutes before serving
Frozen. Once defrosted do not refreeze
United Kingdom ()