GTIN : 8721274805390
Ben & Jerry's Churrifically Churros-y 465ml ice cream tub features a mix of caramel and sweet cream ice creams with churros flavour chunks (8%), cinnamon sugar pieces (2.5%) and chocolatey swirls (11%).
Weight/Volume :
Inner GTIN : 8721274805383
Packaging Type :
Water, <b>cream</b> <b>(MILK)</b> (22%), sugar, condensed skimmed <b>MILK</b>, glucose syrup, <b>WHEAT </b>flour, <b>EGG</b> yolk, coconut fat, cocoa mass, fatreduced cocoa powder, cocoa butter, butter fat <b>(MILK)</b>, salt, stabilisers (guar gum, carrageenan), cinnamon (0.1%), sugar cane molasses, sea salt, raising agent (sodium bicarbonate), caramelised sugar, natural flavouring, sunflower oil, acidity regulator (citric acid).
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
1053 kJ 251 kcal |
| Fat | 13 g |
| - of which saturates | 8.9 g |
| Carbohydrates | 29 g |
| - of which sugars | 26 g |
| Fibre | 0.6 g |
| Protein | 3.9 g |
| Salt | 0.48 g |
| Contains Cereal | Yes |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | Yes |
| Contains Eggs | Yes |
| Contains Peanuts | No |
| Contains Nuts | May Contain |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | No |
| Contains Soya | No |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | |
| Suitable for Vegans | |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | |
| Approved for a Halal Diet | |
| Approved for a Kosher Diet |
Frozen
Frozen
Netherlands (the) ()