GTIN : 5037810004138
Ube Ripple Ice Cream
Weight/Volume :
Inner GTIN :
Packaging Type :
Whole MILK 60%, Double Cream 22%, Sugar, Skimmed Milk Powder, Organic Ube Powder, (Sugar, Whey Powder, Starch, Maltodextrin, Yam flavour, Dextrose monohydrate.) Mono and Di-glycerides of fatty acids, Locust Bean Gum, Carrageenan, Sodium Alginate
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
1061 kJ 254 kcal |
| Fat | 16.55 g |
| - of which saturates | 11.17 g |
| Carbohydrates | 20.3 g |
| - of which sugars | 17.99 g |
| Fibre | 0.5 g |
| Protein | 4.2 g |
| Salt | 0.01 g |
| Contains Cereal | No |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | Yes |
| Contains Eggs | No |
| Contains Peanuts | No |
| Contains Nuts | No |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | No |
| Contains Soya | No |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | Yes |
| Suitable for Vegans | |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | Yes |
| Approved for a Halal Diet | Yes |
| Approved for a Kosher Diet |
Keep Frozen
Once open, replace lid firmly.
Do not refreeze if defrosted
Keep Frozen
Once open, replace lid firmly.
Do not refreeze if defrosted
United Kingdom ()