GTIN : 5060012791278
Dairy ice cream with raisins and dark rum.
Weight/Volume :
Inner GTIN : 5060012791278
Packaging Type :
Fresh Whole <b>Milk</b>, Double Cream (<b>Milk</b>), Sugar, Raisin Preparation (Water, Raisins (Raisins, Sunflower oil), Sugar, Black Treacle, Stabiliser: Modified Maize Starch, Colour: Caramel Syrup, Acidity Regulator: Citric Acid), Butter<b>milk</b> Powder, Glucose Syrup, Dextrose, Dark Rum (0.9%) (White Rum, Caramel), Emulsifier: Mono & Diglycerides of Fatty Acids, Stabiliser: Guar Gum, Locust Bean Gum, Carrageenan; Colour: Caramel Syrup, Natural Flavouring.
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
873 kJ 209 kcal |
| Fat | 10.8 g |
| - of which saturates | 6.9 g |
| Carbohydrates | 23.7 g |
| - of which sugars | 20.4 g |
| Fibre | g |
| Protein | 3.7 g |
| Salt | 0.2 g |
| Contains Cereal | No |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | Yes |
| Contains Eggs | No |
| Contains Peanuts | No |
| Contains Nuts | No |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | No |
| Contains Soya | No |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | Yes |
| Suitable for Vegans | |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | |
| Approved for a Halal Diet | No |
| Approved for a Kosher Diet |
Eat from Frozen. Do not re-freeze if defrosted.
Store Below -18°C .Do not refreeze if thawed
United Kingdom ()