GTIN : 5060012794293
White chocolate and hazelnut flavour dairy ice cream swirled with a nutty flavour ripple.
Weight/Volume :
Inner GTIN : 5060012794293
Packaging Type :
Fresh whole <b>MILK</b>, Double cream (<b>MILK</b>) (17%), Sugar, Nutty flavour ripple (4.5%) (Glucose syrup, Water, Sweetened condensed <b>MILK</b>, Sugar, Partially inverted sugar syrup, Sunflower seed puree, Cornflour, Salt, Natural flavouring), White chocolate (4.5%) (Sugar, Whole <b>MILK</b> powder, cocoa butter, emulsifier: <b>SOYA</b> lecithin, Natural vanilla flavouring), Glucose, Dextrose, Butter<b>MILK</b> powder, Emulsifier: Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Stabilisers: Locust bean gum, Guar gum, Carrageenan, Flavouring
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
935 kJ 223 kcal |
| Fat | 12 g |
| - of which saturates | 7.6 g |
| Carbohydrates | 25.7 g |
| - of which sugars | 21.1 g |
| Fibre | g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 0.15 g |
| Contains Cereal | No |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | Yes |
| Contains Eggs | No |
| Contains Peanuts | No |
| Contains Nuts | No |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | No |
| Contains Soya | Yes |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | Yes |
| Suitable for Vegans | |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | |
| Approved for a Halal Diet | No |
| Approved for a Kosher Diet |
Eat from frozen.
Store frozen below – 18°C.
United Kingdom ()