GTIN : 05020580012625
Off white, flat, round paratha
Weight/Volume :
Inner GTIN : 5020580012625
Packaging Type :
<b>Wheat</b> Flour, Water, Margarine [Palm Oil, Water, Salt, Emulsifiers: E471, E322 (<b>Soya</b>); Flavourings, Preservatives: E200, E202; Antioxidants: E320, E321; Acidity Regulator: E330; Colour: E160a; Vitamin A, Vitamin D], Sugar, Salt, Baking Powder [Raising Agents: E500, E450, E341, E170; Maize Starch, <b>Wheat</b> Flour, Acidity Regulator: E330].
| Typical Values | Per 100g/ml |
|---|---|
| Energy |
1495 kJ 358 kcal |
| Fat | 17 g |
| - of which saturates | 9.8 g |
| Carbohydrates | 39 g |
| - of which sugars | 2.1 g |
| Fibre | 12 g |
| Protein | 6.3 g |
| Salt | 0.6 g |
| Contains Cereal | Yes |
| Contains Gluten | - |
| Contains Milk | May Contain |
| Contains Eggs | No |
| Contains Peanuts | No |
| Contains Nuts | No |
| Contains Crustaceans | No |
| Contains Mustard | May Contain |
| Contains Fish | May Contain |
| Contains Lupin | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Celery | May Contain |
| Contains Soya | Yes |
| Contains Molluscs | No |
| Contains Sulphur Dioxide | No |
| Suitable for Vegetarians | Yes |
| Suitable for Vegans | Yes |
| Suitable for Sufferers of Lactose Intolerance | |
| Suitable for Coeliacs | |
| Approved for a Halal Diet | Yes |
| Approved for a Kosher Diet | No |
Remove paratha from the freezer. Do not defrost. Peel the plastic layer from both sides of the paratha and place it on a pre-heated frying pan. Wait for 1 to 2 minutes & turn over. Press the paratha gently. When both sides are Golden brown, remove the paratha from the frying pan.
Serve immediately.
Not suitable for microwave heating.
Keep frozen at -18°C
Bangladesh ()